DomácePop/Rock

VIDIEK vydáva kompiláciu “NAJVIDIEKOVATEJŠÍ”, vychádza na 2CD a 2LP.

By in Pop/Rock, Domáce

VIDIEK vydáva kompiláciu “NAJVIDIEKOVATEJŠÍ”, vychádza na 2CD a 2LP.

  • Pop/Rock
  • Domáce

Vo vydavateľstve OPUS vychádza prierezová kompilácia kultovej skupiny VIDIEK. Nový výber Vidiek Najvidiekovatejší zostavil stály spolupracovník vydavateľstva Opus Juraj Čurný, ktorý ju obohatil aj obsažným a zasväteným sprievodným textom. Na titule sa nachádza to najlepšie, čo skupina počas svojej dlhej kariéry vytvorila. Nechýbajú aj dve bonusové novinky – “covidová”, na diaľku realizovaná nahrávka skladby Hrajte trúbky s Bobanom a Markom Markovičovcami a úplná novinka Dohodnime sa, ktorú pre skupinu vytvoril jej stály člen Richard Jajcay.

Skupina Vidiek nezameniteľným spôsobom ovplyvnila dejiny slovenskej populárnej hudby od 80. rokov až po dnešok. Hoci jej najprapôvodnejší zakladatelia Ján Kuric a Oňo Tomčala vyrastali na punku, z Vidieka sa stala značka pesničkového rocku a popu zároveň. Táto značka bola navyše obohatená o skvelý imidž „chlapcov z dediny“, ktorý však nevznikol na základe marketingovej stratégie, ale vychádzal zo samotnej reality detstva a dospievania dvojice zakladateľov skupiny. Následne sa pridali basgitarista Kamil Grebeň a gitarista Richard Jajcay,“ píše Juraj Čurný v booklete. Toto kvarteto nadlho vytvorilo základnú zostavu, ku ktorej sa striedavo pridávali hráči na klávesové nástroje a najnovším prírastkom je Martin Klačanský, hráč na basgitaru, ktorý je od skupiny Vidiek len o rok starší.

Kuric, Jajcay, Grebeň tvoria hlavné autorské trio kapely, netreba ale zabudnúť na dôležitú úlohu textára Daniela Mikletiča, ktorý dodal Vidieku v začiatkoch jeho kariéry texty k prvým dvom prelomovým hitom (Vidiečan, Nechajte si ju). „Môj svet je vidiek“ je úvodný verš skladby, ktorá to všetko začala a viac-menej o všetkom rozhodla.

Za viac ako 33 rokov svojej existencie to kapela s nahrávacou aktivitou nikdy nepreháňala, doteraz jej vyšlo päť štúdiových albumov. Dôvodom bola aj forma jej fungovania, v rámci ktorej mala väčšina členov vždy aj iné zamestnanie. A pre historickú pamäť je dôležité nezabudnúť, že predchodcom Vidieku bola skupina Ventil RG, ktorá priniesla dve koncertné hitové istoty Fajčenie škodí zdraviu a Radšej budem dnes aktívny ako zajtra radioaktívny.

Napriek tomu, že mi nevidno tvár, ale úplne inú časť tela, môžem všetkých ubezpečiť, že na fotke som naozaj ja,” povedal Ján Kuric s humorom jemu vlastným k titulnej fotke albumu.

Titul na 2LP a 2CD nájdete na www.spinaker.sk

Recenzie

Napísať recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*