Úžasné ocenenie pre Igora Timka!

Úžasné ocenenie pre Igora Timka!
13. septembra 2019 spinaker

Úžasné ocenenie pre Igora Timka!

  • Pop/Rock
  • Domáce

Spevák, skladateľ, textár a líder košickej skupiny NO NAME Igor Timko získal Cenu Hudobného fondu. Cenu Gejzu Dusíka za úspešnú pôvodnú piesňovú tvorbu si prevzal v bratislavskom Zichyho paláci spolu s ďalšími šiestimi osobnosťami slovenskej hudobnej scény za výrazné výkony v roku 2019, ako aj dlhoročný prínos v oblasti vážnej hudby, folklóru, džezu, dychovej a populárnej hudby.

Skupina NO NAME vznikla v roku 1996. Na konte má osem štúdiových albumov, získala jedenásť českých zlatých Slávikov bez hraníc, Krištáľové krídlo či Cenu mesta Košice. Jej lídrovi Igorovi Timkovi teraz pribudla Cena Gejzu Dusíka za úspešnú piesňovú tvorbu.

Je to ocenenie, ktoré sa vymyká svojim významom a chvíľou. V sále, v ktorej sa ocenenia udeľovali sedeli buď samotné legendy slovenskej hudby, folklóru, džezu, muzikológie alebo ich potomkovia. Už len sedieť a počúvať tie informácie, kto je koho žiakom, kto čo napísal. To je ako získať pozvanie do spoločnosti, do ktorej sa nijak inak nedostanete. Padali mená ako Ciker, Veselý, Suchoň, Dusík, Zelenay, Lipa, Sarvaš, už len byť tam ako prísediaci má svoju váhu a ešte k tomu získať cenu… Dnešný deň považujem za jeden z najcennejších, ktoré som ako muzikant mohol prežiť,“ neskrýval radosť Igor Timko.

Igora Timka na odovzdávaní cien všestranne predstavil hudobník a „jazzman“ Peter Lipa, ktorý spomenul nielen Igorove pôsobenie v skupine NO NAME, ale aj jeho ďalšie rozsiahle aktivity. Igor Timko je nielen muzikant, ale aj pedagóg na vysokej škole či dokonca iniciátor vo verejnej doprave.

Je veľmi lichotivé, ak ma kolegovia v branži vnímajú nielen ako muzikanta. Žijem presvedčením, že každý dosiahnutý cieľ je novým štartom. Tým chcem povedať, že ak s chalanmi dosiahneme nejakú métu, ocenenie, nejaký míľnik, bola by škoda nechať si všetky skúsenosti, nástrahy a poznatky z cesty za týmto úspechom iba pre seba. Presne preto sme dnes v kapele NO NAME traja pedagógovia. A tak je to napríklad aj s cestovaním. Máme totálne zbehané cesty, vlaky, autovlaky, letecké spojenie medzi Košicami a Prahou. Takže ak nám napadne nejaké možné vylepšenie ciest alebo služieb spojených s cestovaním, snažíme sa ťukať na dvere kompetentným a v prípade, že nás vypočujú a našu požiadavku vyhodnotia ako opodstatnenú, myšlienka môže reálne ovplyvniť cestovanie a pohodlie cestujúcich v našej krajine,“ konštatoval Igor Timko.

Ceny navrhujú profesijné združenia, každé navrhlo jednu osobnosť a Rada Hudobného fondu tieto návrhy schválila. Igor Timko získal cenu v kategórii populárna hudba ako druhý v poradí. Prvý ju v minulom roku dostal Pavol Zelenay.

Čas v tejto branži neoklamete, nie je možné, že niekto príde na scénu a o dva týždne vypredá halu. Je to poctivá práca, byť na seba náročný, v kapele sme na seba tvrdí ako psi, mnohokrát to pripomína viacej drezúru ako rokenrol. Aj táto cena je dôkazom toho, že to asi robíme správne. Je skvelé ťahať káru, keď viem, že mám za chrbtom takú kapelu,“ uzavrel Igor Timko.

NO NAME nedávno zložili titulnú pieseň k novému českému filmu Poslední Aristokratka režiséra Jiřího Vejdělka. Novinka s názvom “I prokletí může být štěstí” je prvou českou piesňou slovenskej kapely, kterou odštartovala spoluprácu s veľkými menami českého filmu.

Tituly kapely No Name si môžete kúpiť na www.spinaker.sk

 

Recenzie

Napísať recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*