DomácePop/Rock

Unikátny výber skupiny BANKET & Richard Müller “84-91” vychádza na 2LP a 2CD.

By in Pop/Rock, Domáce

Unikátny výber skupiny BANKET & Richard Müller “84-91” vychádza na 2LP a 2CD.

  • Pop/Rock
  • Domáce

Unikátny titul Banket & Richard Müller 84-91 komplexne mapuje na dvoch vinylových LP a dvoch CD históriu československej techno-popovej skupiny Banket, ktorú založila jedna z najväčších slovenských autorsko-interpretačných osobností Richard Müller. Titul vyšiel oficiálne 18.6.2021.

Titul dramaturgicky zostavil stály spolupracovník vydavateľstva Opus Juraj Čurný, ktorý ho zároveň vybavil aj obsahovo mimoriadne hodnotným sprievodným textom rozdeleným na štyri časti. V každej jednej autor popisuje cez zoznam šiestich skladieb dané obdobie Banketu a zároveň spomína hudobných spolupracovníkov hlavného protagonistu:

Banket Úvodný

Banket Bioelektrovízny

Banket Druhodobový

Banket Záverečný

Verejnú premiéru mal Banket na pozoruhodnom fóre – Bratislavskej lýre ´84 s pesničkou Nespoznaný, ktorá síce žiaden lýrový kov nezískala, ale zaujala a predznačila, že (česko)slovenská hudobná scéna sa môže tešiť z nového objavu. Nebýva zvykom, aby sa pôvodom hudobný publicista, ktorý má v popise práce recenzovať tvorbu svojich budúcich kolegov, výraznejšie presadil v oblasti, ktorú pôvodne pokrýval svojim (aj) kritickým okom a uchom,“ začína Čurný svoj komentár v Úvodnej časti, kde ako hlavného Richardovho hudobného partnera uvádza Martina Karvaša. V Bioelektrovíznom Bankete sa posunul na miesto Richardovho „kopilota“ Svaťo Juřík, ktorý odviedol fantastickú prácu na debutovom albume Bioelektrovízia. Album bol plný hitov vrátane nesmrteľnej piesne skladateľa Vaša Patejdla Po schodoch. V tretej časti Banket Druhodobový Juraj spomína štyroch mušketierov – Müller, Šeban, Mikletič a Uličný, nakoľko album Druhá doba bol primárne ich dielom. A v Záverečnej časti svojho textu na booklete okrem iného uvádza: „Dnes si už môžeme povedať, že Banket ako kapela bol formát, ktorý na prelome rokov 89/90 narazil na svoj limit. Čím ďalej, tým viac začal byť vnímaný predovšetkým ako sprievodná skupina svojho hlavného protagonistu…. Cover verzia slovenského tanga Dušana Pálku Prečo sa máme rozísť? je skvelým a vtipným nadhľadovým epitafom éry spojenej so značkou Banket. A bola to éra nezabudnuteľná.

Richard si ako obvykle starostlivo postrážil okrem tracklistu aj grafickú stránku titulu, ktorej autorom je jeho dvorný fotograf Mayo Hirc. V rámci obalu si priaznivci budú môcť prezrieť množstvo skvelých archívnych fotiek, takže vzniklo po každej stránke komplexné dielo, ktoré nepochybne poteší každého fanúšika kvalitnej slovenskej populárnej hudby.

Titul na 2LP a 2CD nájdete na www.spinaker.sk

Recenzie

Napísať recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*