Domáce

Supraphon vydáva veľký komplet nahrávok Felixa Holzmanna!

By in Domáce

Supraphon vydáva veľký komplet nahrávok Felixa Holzmanna!

  • Domáce

Pri príležitosti 100. výročia narodenia legendy českej zábavy Felixa Holzmanna vydáva Supraphon tento piatok 11. júna štyriapolhodinový komplet známych i menej známych scénok a skečov, príznačne pomenovaný Šprechty v plném počtu. Tento rok si vydavateľstvo Supraphon zároveň pripomína niekoľko výročí v rámci spolupráce s týmto nezabudnuteľným komikom: práve uplynulo 45 rokov od vydania jeho prvej magnetofónovej kazety, 30 rokov od vydania obľúbeného LP Humoriády Felixe Holzmanna. Koncom júna to bude 20 rokov od okamihu, kedy si Felix Holzmann osobne prevzal Platinovú platňu Supraphonu za úspešný predaj svojich nahrávok – tá úplne prvá vyšla na vinyle už v roku 1965.

Pri príležitosti nedožitých stých narodenín komika Felixa Holzmanna, ktoré si pripomenieme 8. júla, vychádza všetko, čo ukrýval archív Supraphonu, s príspevkom z archívov Českej televízie, Českého rozhlasu a súkromných archívov Felixa Holzmanna a Ondřeje Suchého. Komplet nahrávok s príznačným názvom Felix Holzmann – Šprechty v plném počtu obsahuje 37 scénok, anekdot a výstupov – napríklad Huhulák, Vaše žena je podobná mé známé, Neviděli jste tu Františka Joudu a ďalšie, ktoré sa už stali trvalými dôkazmi komikovej mimoriadnej schopnosti rozosmiať publikum.

Felix Holzmann patrí k najväčším legendám českej zábavy a jeho scénky budú baviť ešte ďalšie generácie divákov a poslucháčov. Postavičku nechápavého mužíka v dokrčenom baloňáku, s „tralaláčkom“ na hlave a priveľkými okrúhlymi okuliarmi poznali diváci najmä vďaka častému účinkovaniu v televíznych a rozhlasových zábavných reláciách. Zlatou érou Felixa Holzmanna boli predovšetkým 70. a 80. roky, kedy sa pravidelne objavoval v televíznych Silvestroch či v obľúbenom Televarieté a jazdil s estrádnou reláciou po celej republike. Dobre ho poznalo i publikum vo východnom Nemecku. Holzmannov humor bol síce postavený na jednoduchom princípe, vždy ale spoľahlivo zaberal.

V komplete nahrávok Šprechty v plném počtu nemôže chýbať populárna scénka Včera, dnes a zítra, kde humor Felixa Holzmanna násobí komika Ivy Janžurovej, ktorá si pri príležitosti 100. výročia zaspomínala: „Felix Holzmann ma zaujal ako mimoriadny klaun. Jeho štýl humoru ma veľmi bavil, no vôbec som nepomyslela na to, že by som s ním niekedy mohla vystupovať. Vedela som, že si svojich partnerov vyberá opatrne – viac-menej medzi nehercami, akoby sa bál, aby nejaký snaživý herecký prejav nenarušil jemnosť jeho humoru. Do jeho osobnosti nebolo ľahké preniknúť, ani som sa o to nepokúšala – už som vedela, že ten, kto vám otvára svoju dušu, ukáže len to, ako túži pred vami vyzerať, a k pravde to býva často ešte ďalej, než sami odhadujeme, než si predstavujeme. Felix mi krátko vysvetlil, čo mám a čo nemám hrať, ale to, na čo sa odo mňa konkrétne spoliehal, som presne nevedela. A nebola som preto zaťažená zodpovednosťou! Takže to bola čistá radosť. Vybrali ste si ma, tak som tu. Jedna skúška a šup pred živé publikum a kamery. Keď si ma potom vybral do druhej scénky, bol to znak, že bol spokojný s tou prvou. Hrať vedľa neho mi prišlo jednoduché, ako partner vyžaroval zvodné vzdušné pokyny: nasleduj ma a nesnaž sa vyniknúť viac, než, že budeš vedieť, že sme tu dvaja a miesime jedno cesto! Bolo mi cťou obstáť a vážila som si jeho jedinečnosť. Na tretiu ponuku sme nenašli spoločný čas a ja som sľubovala sebe i jemu, že nevadí, že nabudúce! No – a on nám zrazu zmizol a zostal tu po ňom nenaplnený smutný priestor.

Novozostavený komplet Supraphonu Felix Holzmann – Šprechty v plném počtu rozosmeje poslucháča i v dnešnej dobe, kedy si pripomíname sto rokov, ktoré práve uplynuli od komikovho narodenia. Vychádza 11. júna 2021 na fyzickom nosiči CD-MP3 i v digitálnych formátoch.

Felix Holzmann (8. júl 1921 Teplice – 13. september 2002 Chemnitz) bol český komik nemeckej národnosti. Vyštudoval obchodnú školu v Ústí nad Labem, ale napokon sa začal venovať divadlu. V Ústí nad Labem sa zoznámil s Františkom Budínom, ktorý sa stal jeho dlhoročným javiskovým partnerom. Neskôr Holzmann presídlil do Prahy, kde vo svojich komických scénkach vystupoval i s profesionálnymi umelcami ako boli Viktor Maurer, Lubomír Lipský, Milan Neděla, Miloslav Šimek, Jiří Bruder, Zdeněk Dítě, ale i Karel Gott alebo Iva Janžurová. V roku 1970 spáchala jeho manželka samovraždu. Po tejto udalosti začal pôsobiť viac v Nemecku, kde sa zoznámil so speváčkou a konferenciérkou Barbarou „Bärbel“ Greifovou, ktorá sa stala jeho druhou ženou. Po svadbe s ňou sa usídlil v nemeckom meste Chemnitz, ale do Česka sa stále vracal a príležitostne vystupoval v televízii a v rozhlase. V roku 1993 si zahral v televíznej komédii Deset malých běloušků. V roku 1997 vystúpil na rockovom festivale v meste Trutnov a niekoľko rokov pred smrťou ešte pôsobil s manželkou v angažmáne na zaoceánskom parníku. V roku 2001 obdržal Platinovú platňu Supraphonu. Je pochovaný na cintoríne v meste Litoměřice.

Recenzie

Napísať recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*