DomácePop/Rock

Richard Müller 13. októbra vydáva nový album “Hodina medzi psom a vlkom”.

By in Pop/Rock, Domáce

Richard Müller 13. októbra vydáva nový album “Hodina medzi psom a vlkom”.

  • Pop/Rock
  • Domáce

Fanúšikovia Richarda Müllera sa konečne dočkali a po dlhých rokoch ich spevák potešil novým albumom. Dielo pripomína, že aj v týchto ťažkých časoch má poézia a krása v našich životoch svoje miesto. Nečakané voľno, ktoré Richardovi priniesla korona kríza, využil tvorivo a skladal hudbu. Krásne skladby, ktoré zložil sám Müller, otextoval Peter Uličný, s ktorým slovenská hudobná legenda nespolupracovala prvýkrát. Obaja umelci si výborne rozumejú a Richard verí, že sa ich nové skladby budú fanúšikom páčiť. Pesničky majú aj poetické názvy, okrem Hodina medzi psom a vlkom tiež Defekt na duši, Mária televízia alebo Zlodeji pamäti. Album nahrával a produkoval Peter Graus a vychádza už 13. októbra digitálne, na CD a 23. októbra na 2-LP. Spolu s albumom vychádza aj pieseň Siedeme nebo, sprevádzaná lyric videom.

“Mňa pandémia veľmi prospela, venoval som sa knihám, synovi, hudbe a vlastnej tvorbe. Pesničky na album vznikli práve počas korony. Tvoril som veľmi rýchlo a intenzívne. Povedal som si, že dlhé roky som si nič nezložil sám, a tak kedy, ak nie teraz. Bilancie na albume mi “kazí” ľan skladba Anomália, ktorú napísal Laco Rychtárika. Je to naozaj skvelý pocit mať zase vlastné skladby. Najprv som sa bál, že nebudú dobré, ale vďaka Petrovi Grausovi, ktorý to aranžoval, sú veľmi dobré,” hovorí Richard Müller.

Doska je pomenovaná po magickej nočnej hodine medzi treťou a štvrtou ráno, keď podľa mágie umelci vytvárajú tie najlepšie diela, rodí sa najviac detí, ale taktiež najviac ľudí zomiera.

“Žijeme časy, ktoré majú dosť ďaleko od poézie. Ak si ju teda veľmi nemôžeme dopriať v bežnom živote, doprajme si ju aspoň v pesničkách. Keby autori piesní rezignovali na takúto možnosť, bol by svet ešte šedivejší a surovejší, než v skutočnosti je. Ak by som mal parafrázovať názov tohto albumu, už by sme si nemohli vychutnať tú magickú hodinu medzi psom a vlkom, pretože by sme boli dávno celkom „zvlčilí“. Preto je na svete poézia a preto som sa snažil aspoň čosi z nej prepašovať aj na tento album,” poznamenal Peter Uličný.

O produkciu albumu sa postaral Peter Graus, ktorého sám Richard Müller v júni oslovil. „Poslal mi texty, a chcel hudbu. Presvedčil som ho, aby ich zhudobnil sám. Je to jeho prvý kompletne autorský album. Prizvali sme mladých zaujímavých hudobníkov, napríklad skvelú basgitaristku Lauru Jaškovú. V skladbe Zlodeji pamäti sme chceli trombón, a oslovili sme člena skupiny Freak Power, ktorý to doma v Brightone nahral, a poslal nám to. Takže Ashley Slater hosťuje vo veľkom štýle,“ odhaluje producent Peter Graus.

Album je výnimočný aj svojou vizuálnou stránkou. Booklet obsahuje 16 fotografií, ktoré nafotil Mayo Hirc. Každá skladba v ňom má vlastnú fotografiu. “Veľmi ma potešilo, že z fotky, ktorá vznikla ako darček pre Richarda, sa Richard rozhodol urobiť cover svojho nového albumu. Fotografie k projektu sa nerodili ľahko. Keď som mal k dispozícii iba texty, mal som úplne inú predstavu. V priebehu leta sa CD nahrávalo, mal som možnosť vidieť a hlavne počuť, ako to všetko vzniká a hudba spolu s textom dávali výslednú emóciu. Navrhol som k daným skladbám inscenované-ilustračné fotografie, oslovil Mariána Uhrína, výborného, technicky precízneho retušéra, a keďže Marián žije v Prahe, všetky fotografie vznikali v ‘telemoste‘ približne mesiac,” opisuje proces tvorby fotograf Mayo Hirc.

Nový album Richarda Müllera nájdete na CD a 2LP na www.spinaker.sk

Recenzie

Napísať recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*