Petr Muk – desať rokov od tragického odchodu jedinečného hlasu.

Petr Muk – desať rokov od tragického odchodu jedinečného hlasu.
22. mája 2020 spinaker

Petr Muk – desať rokov od tragického odchodu jedinečného hlasu.

  • Pop/Rock
  • Domáce

V nedeľu 24. mája uplynie smutných desať rokov od tragickej smrti popredného českého speváka Petra Muka.

Jeden z najvýraznejších spevákov, skladateľov a textárov českej popovej scény zomrel tragicky vo svojich 45 rokoch. Bol zakladateľom a frontmanom skupín Oceán (1985 – 1992) a Shalom (1992 – 1996). V roku 1997 nastúpil na sólovú dráhu a vydal päť štúdiových albumov – Petr Muk (1997), Jizvy lásky (2000), Dotyky snu (2002), Osud ve dlaních (2005) a V bludišti dnů (2010). Etabloval sa aj ako muzikálový herec, a to v úspešných predstaveniach Rusalka (Princ), Johanka z Arku (Raimond), Galileo (Galileo), Golem (Rabín Löw) a Mona Lisa (Leonardo da Vinci).

Dostal celý rad odborných cien a bodoval v anketách popularity: Ceny časopisu Melódia, Cena IFPI Česká republika, Zlatý / Český slávik, česká Grammy Award, Ceny Anděl, TýTý ad. Predaj nosičov s jeho umeleckým výkonom prekračuje hranicu 1 500 000 kusov. Ochranný zväz autorský (OSA) má v evidencii celkovo 149 skladieb s Petrom Mukom ako autorom alebo spoluautorom hudby alebo textu.

Tento rok vyšla k jeho nedožitým 55. narodeninám kompilácia “Sny zůstanou” s výberom najväčších hitov Petra Muka a skupín Oceán a Shalom na CD a 2LP.

Tituly umelca si môžete kúpiť na www.spinaker.sk.

Recenzie

Napísať recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*