DomácePop/Rock

“Pavol Hammel & Prúdy 1966 – 1975” vychádza v reedícii!

By in Pop/Rock, Domáce

“Pavol Hammel & Prúdy 1966 – 1975” vychádza v reedícii!

  • Pop/Rock
  • Domáce

Kompilačný dvojalbum na LP a CD je dramaturgicky nezmenenou reedíciou pôvodného titulu, ktorý vyšiel v roku 1982 a ktorý zachytáva prvé veľké tvorivé obdobie slovenskej legendy. Je to obdobie rokov 1966 – 1975, v priebehu ktorých Hammel vyrástol z talentovaného začiatočníka vo vyhranenú a originálne osobnosť.

28 pôvodných piesní sprevádza dvojica zaujímavých sleevenotov: pôvodný z roku 1982 od Júliusa Kinčeka je konfrontovaný s aktuálnym pohľadom Juraja Čurného, ​​ktorý v ňom okrem iného píše: „Na danú dobu veľkorysý formát si vynútil dovtedajší nevídaný rozsah už existujúcej pesničkovej Hammelovej tvorby – vo veku 35 rokov už mal na svojom konte desať vydaných albumov a viac ako dvadsať singlov a EP. Bolo veľa možností, ako zostaviť dramaturgiu a všetky by mali svoje opodstatnenie. Je pre mňa príjemným ex post zistením, že napokon sa zvolila tá najlepšia možnosť – vzhľadom k dobovým okolnostiam. Veľká časť Hammelovej tvorby zachytenej na gramofónových platniach bola totiž pre diskofilov v danom roku 1982 do značnej miery nedostupná. A práve táto „podpultová“ zložka jeho repertoáru sa stala základom tejto výberovky.

Hammelov dvojalbum bol mimoriadnym edičným počinom už v roku 1982, kedy došlo k prvému z mnohých koncertných návratov či comebackov pod značkou Prúdy v zostave Hammel, Varga, Griglák, Frešo, Kozma, a rovnakým počinom je aj dnes, pretože nestratil nič zo svojej sily a naliehavosti. Pavol Hammel vytvoril so svojimi spolupracovníkmi piliere, o ktoré sa môže celá slovenská populárna hudba kedykoľvek oprieť.

Už vtedy v roku 1982 bol zaujímavý a odvážny počin urobiť výber toho najlepšieho, najzaujímavejšieho alebo najobľúbenejšieho z môjho desaťročného pôsobenia v československom hudobnom dianí. Vyhýbam sa slovu šoubiznis, lebo v tom období to bola iba trochu šou a ešte menej biznis. Bol to kus poctivého snaženia vytvoriť niečo osobité a kvalitné. A našťastie bolo z čoho vyberať! Možno sa dala spraviť aj iná kompilácia z rôznych pohľadov a názorov, ale to by sme sa nezjednotili ani dodnes. Určite som vtedy s výberom súhlasil, len som nerozumel, prečo na obale bolo len 17 textov z 28,“ spomína spevák, skladateľ a gitarista Pavol Hammel po takmer 40 rokoch a dodáva: „V každom prípade sa aj teraz veľmi tomu teším, že v reedícii vychádza 2CD aj 2LP a že si nájde miesto medzi trvalými fanúšikmi a možno pritiahne úplne nových objaviteľov hudby tohto obdobia. Príjemné počúvanie!

Album Pavol Hammel & Prúdy 1966 – 1975 na 2CD a 2LP nájdete na www.spinaker.sk

Recenzie

Napísať recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*