DomácePop/Rock

Miro Žbirka – jeho odkaz žije naplno ďalej. Poctu mu vzdávajú hudobné ceny aj slovenský premiér.

By in Pop/Rock, Domáce

Miro Žbirka – jeho odkaz žije naplno ďalej. Poctu mu vzdávajú hudobné ceny aj slovenský premiér.

  • Pop/Rock
  • Domáce

Odkaz tvorby Mira Žbirku je stále veľmi intenzívny. V roku jeho nedožitej sedemdesiatky dostáva ocenenie na rôznych hudobných a spoločenských udalostiach. Na udeľovanie cien Rádia FM Radio Head Awards obdržal Cenu za celoživotný prínos hudbe. Od slovenského premiéra Eduarda Hegera získal in memoriam Cenu Alexandra Dubčeka spolu s Martou Kubišovou, novinárom Jánom Kuciakom a jeho snúbenicou, alebo ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Jeho hudbu si pripomenú aj na odovzdávaní českých cien Anjel, Rebrík a mnohých ďalších. Na jeho albumy Nemoderný chalan, Chlapec z ulice a Zlomky poznania sa bude spomínať aj na úvodnom koncerte festivalu Pohoda v Trenčíne. Vrcholom osláv nedožitej sedemdesiatky československej hudobnej legendy budú koncerty Tribute to Miro Žbirka 70 v Bratislave (17.10.2022 – NTC Aréna), v Prahe (21.10.2022 – O2 Universum) a v Londýne (24.9.29). Nezištnú účasť na spomienkových koncertoch už potvrdili David Koller, Katarína Knechtová, Michal Hrůza, Jana Kirschner, Adam Ďurica, Lenny, Slza, Jiří Macháček, Martha a ďalší slovenskí a českí interpreti. Ich mená budú zverejňované postupne, vždy s odkazom #MEKYNAVEKY, ktorý sa stal jednotiacim prvkom spomienok na výnimočného autora a speváka.

Meky by měl určitě radost ze všech ocenění a zájmu o jeho písničky. Speciálně by se radoval z toho, že ho ocenili v rádiu, které vysílá převážně pro mladé posluchače. Vždy rád spolupracoval s mladými. Mě těší, že na tribute koncerty potvrdilo účast množství umělců, kteří s ním spolupracovali a budeme tak moct oslavit Mekyho hudbu a narozeniny ve velké muzikantské společnosti. Meky často s humorem jemu vlastním říkal, že by rád viděl koncert, na kterém by zněly jeho písně dobře a on by nemusel být na pódiu. Věřím, že mu to teď splníme,“ hovorí Katka Žbirková.

Viac ako päťdesiatročnú autorskú cestu Mira Žbirku uzavrie album Posledné veci, ktorý je aktuálne v poslednej fáze dokončovania. Bude na ňom dvanásť autorských piesní Mira Žbirku. Štyri z nich s textami básnikov Joža Urbana, Daniela Heviera a Václava Hrabě. Na obale albumu je fotka jeho priateľa a úspešného slovenského fotografa Petra Župníka, ktorú graficky spracoval Jiří Troskov. Vydanie albumu Posledné veci, z ktorého už v slovenskom a českom éteri boduje prvý singel Nie si sám, je naplánované na máj 2022.

Na jeseň 2022 chystá vydavateľstvo OPUS vydanie prvých siedmich albumov Mira Žbirku v špeciálnom vinylovom boxe. Albumy Doktor Sen, Sezónne lásky, Roky a dni, Nemoderný chalan, Chlapec z ulice, Zlomky poznania a K.O. sú dostupné aj v CD reedícii. V predaji je aj DVD posledná séria TV relácie Doupě Mekyho Žbirku.

Všetky aktualizované informácie o novinkách a ďalších potvrdených interpretoch Tribute koncertov sú dostupné na FB a Instagramovom profile Mira Žbirky.

Tituly speváka nájdete na www.spinaker.sk

Predpredaj vstupeniek na koncerty Tribute to Miro Žbirka 70:

Bratislava – ticketportal.sk
Praha – ticketmaster.com

Recenzie

Napísať recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*