DomácePop/Rock

Katka Koščová a Daniel Špiner vydávajú nový album. Hudobná krehkosť bez príkras a filtrov.

By in Pop/Rock, Domáce

Katka Koščová a Daniel Špiner vydávajú nový album. Hudobná krehkosť bez príkras a filtrov.

  • Pop/Rock
  • Domáce

Katka Koščová a Daniel Špiner vydávajú nový album s názvom “Krehkosť”. Vznikal v priebehu niekoľkých dní a večerov v zrube pod Tatrami. Organicky, bez príprav, nahrávaný so všetkými ruchmi, špinou a životom naokolo. Výsledkom je hodinová nahrávka postavená hlavne na klavíri a textoch o intimite, kráse ale aj bolesti a pominuteľnosti. Album vychádza na CD a digitálne v distribúcii vydavateľstva Slnko Records.

Duo Koščová – Špiner má za sebou viac ako 1300 koncertov v rôznych zostavách, s kapelou či sláčikovým ansámblom. Na začiatku tohto roka sa po dlhšom čase rozhodli ísť na turné len oni dvaja, komorne a bez hostí. Hudobný minimalizmus do značnej miery preniesli aj do tvorby nového albumu Krehkosť a postavili ho hlavne na Katkinom speve a Danielovom klavíri. Občas sa nenútene pridá kontrabas, gitara a akordeón. 

V dvoch skladbách hosťuje český spevák a herec Ondřej Ruml, s ktorým sa Katka pozná ešte z projektu textára a producenta Michala Horáčka “Český kalendář”. S nápadom osloviť ho na spoluprácu na novom albume prišiel Daniel Špiner.

“Keď piesne vznikali, veľa sme sa s Danielom Špinerom rozprávali. Riešili sme spoločenskú situáciu, vzťahy, to, že si tu poletujeme v džungli, príliš istí všetkým a všetkými, čo máme. Priveľa vecí považujeme za samozrejmosť, pripadáme si nesmrteľní, nemenní. A pritom sme všetci takí krehkí. V rukách pevne držíme len daný moment, nič viac,” hovorí Katka Koščová. 

Práve z pocitu pominuteľnosti a krehkosti vznikol nápad na názov nového albumu, jeho celkový zvuk a tiež vizuálne stvárnenie. Na prednú stranu obalu nahrávky hudobníci použili ilustráciu kolibríkov od nemeckého biológa a darwinistu Ernsta Haeckela z knihy Kunstformen der Natur. 

“Keď som zbadala Haeckelovu kresbu, vedela som, že takto má vyzerať Krehkosť. Takto mi znie a ja veľmi dúfam, že sa vám tento obraz prepoji s našou hudbou do jedného krehkého momentu, ktorý bude uchopiteľný, farebný, že sa vás dotkne, tak ako sa nás dotkla jej tvorba,” uzatvára Katka Koščová. 

Od 24. novembra sa bude dať vypočuť aj na streamovacích platformách.
Koncerty:
http://katkakosc.sk/

Zdroj: TS, Slnko records

Tituly Katky Koščovej a Daniela Špinera nájdete na spinaker.sk

Recenzie

Napísať recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*