DomácePop/Rock

Hana Hegerová – vychádza album s kolekciou francúzskych šansónov.

By in Pop/Rock, Domáce

Hana Hegerová – vychádza album s kolekciou francúzskych šansónov.

  • Pop/Rock
  • Domáce

Presne pred rokom, v rámci príprav oslavy deväťdesiatky Hany Hegerovej, vznikol nápad poskladať do špeciálnej kolekcie jej frankofónny repertoár. Tento nápad sa jej veľmi zapáčil a rada súhlasila. Osud rozhodol o tom, že tohtoročné prípravné práce na albume Merci! Hana Hegerová už mohli sledovať – ​​a poskytnutím archívnych podkladov obohatiť – len jej potomkovia.

Producent vydavateľstva Supraphon Karel Denis k tomu dodáva: “Nápad na speciální ,francouzskou‘ kompilaci vznikl již na podzim roku 2020. Hana Hegerová byla velmi potěšena tím, že k jejím devadesátinám vznikne právě ohlédnutí za touto částí repertoáru. Osud bohužel rozhodl jinak. K nedožitému jubileu tedy Supraphon nabízí Hanou Hegerovou schválený záměr, z jejího archivu obrazově doplněný obal a celkem jednadvacet písní z let 1966 až 2010. Najdete tu energií nabité písničky ze šedesátých let, songy považované právem za hity, ale také ty z úplně posledního alba. Tam se dáma kolem osmdesátky cíleně rozloučila důvěryhodně dramatickým návratem k některým starým šansonům, které však sama do té doby nenazpívala. Neměla to nadužívané slovo ráda, a přece se stala jeho dokonalým československým ztělesněním. V podobě 2LP a CD Merci! je to vlastně poděkování paní Hegerové Francii za hudební inspiraci a současně i naše poděkování jí za spoustu krásných nezapomenutelných písní, díky nimž se můžeme vracet zpět v čase.

Charles Aznavour, Jacques Brel, Gilbert Bécaud, Georges Moustaki, Léo Ferré, Michel Legrand, Serge Gainsbourg a ďalší skvelí tvorcovia zlatej éry francúzskeho šansónu mali pre svoje piesne v Prahe veľvyslanca. Bola ním jedinečná Hana Hegerová, ktorá si vedela z ich tvorby pre seba vyberať tie pravé melódie a zároveň sa obklopiť nadanými textári, ako boli Pavol Kopta, Čaňo, Jiřina Fikejzová, Ondřej Suchý či Pavol Žák, ktorí dokázali frankofónnu smutnosmiešnu poetiku šansónov pretaviť do češtiny. Akoby všetci tí francúzski autori napísali svoje piesne pre Hanu Hegerovú. Zahraniční novinári o nej písali ako o veľkej dáme šansónu, šansoniérke so slovanskou dušou a nazývali ju Piaf z Prahy. V lete 1967 vystúpila v parížskej Olympii, a dokonca sa rysovalo turné s Gilbert Bécaud. Lenže potom prišiel rok 1968 a sovietska okupácia, Hegerová musela zrušiť svoje zahraničné záväzky a vrátiť sa domov. A ako to už v našich končinách chodilo, pykala za svoje predchádzajúce úspechy. Za normalizácie jej bolo najprv zakázané jazdiť do zahraničia a v 70. rokoch sa pomaly vytratila aj z televíznych a rozhlasových relácií. V roku 1974 jej Francúzska akadémia udelila titul Chevalier de l’Ordre pour le Mérite de l’Education Artistique. Bola to vzpruha, ktorá prešla prekvapivo cez železnú oponu, a skvelé ocenenie toho, ako vďaka svojmu repertoáru prezentuje francúzsku kultúru v zahraničí. Francúzsko na Hanu Hegerovú nezabudlo ani po uplynutí ďalších dekád a v roku 2013 bola povýšená na komandéra Rádu za zásluhy. “Francúzsko ocenilo kvality a zásluhy Hany Hegerovej, najmä výrazne prispievajúce k propagácii francúzskeho šansónu,” vyhlásil vtedy francúzsky veľvyslanec Pierre Lévy.

Album Merci! Hana Hegerová vydáva Supraphon päť dní pred nedožitým deväťdesiaty narodeninami legendárnej speváčky. Vychádza na CD, 2LP aj v digitálnych formátoch v piatok 15. októbra 2021.

Titul nájdete na www.spinaker.sk

Recenzie

Napísať recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*