Aj pesničky oslavujú narodeniny… Práve uplynulo 60 rokov od prvej nahrávky Karla Gotta.

Aj pesničky oslavujú narodeniny… Práve uplynulo 60 rokov od prvej nahrávky Karla Gotta.
5. mája 2020 spinaker

Aj pesničky oslavujú narodeniny… Práve uplynulo 60 rokov od prvej nahrávky Karla Gotta.

 • Pop/Rock
 • Domáce

Spolu s historicky najvýznamnejším českým hudobným vydavateľstvom Supraphon si v  roku 2020 môžu poslucháči pripomenúť množstvo okrúhlych a polokrúhlych výročí piesní a albumov, ktoré doslova vytvárali dejiny českého popu. Práve tento rok si pripomíname 60 rokov od chvíle, kedy Karel Gott nahral pre Supraphon prvú pesničku a kedy autorská dvojica Suchý a Šlitr začala na SP platniach vydávať svoje hity. Tento rok uplynie 55 rokov od vydania prvej dlhohrajúcej platne Waldemara Matušku, päťdesiatiny oslávi prvý štúdiový album Heleny Vondráčkovej i debutový album ostravskej skupiny Flamingo s Máriou Rottrovou.

Päť desaťročí je na svete i prvý singel Věry Špinarovej “Music-box”, ktorým na seba vtedy 20-ročná speváčka upozornila vo vysielaní stanice Hvězda Československého rozhlasu. Spomeniete si ešte na hit Karla Zicha “Máš chuť majoránky”, s ktorým získal na Bratislavskej lýre striebornú trofej? Odvtedy ubehlo už neuveriteľných 40 rokov. Rovnaké štyri desaťročia nás delia od vydania singla skupiny Katapult “Vojín XY hlásí příchod”, ktorý oslovil predovšetkým mladých mužov vo vtedy povinnej dvojročnej vojenskej službe. Už 35 rokov nás delí od roku 1985, kedy si Hana Zagorová prevzala svojho v poradí deviateho Zlatého slávika a Supraphon jej v tom istom roku vydal hneď tri albumy. Čas sa ale nezastavil ani pre tak populárnu pesničku, akou je už 35 rokov duet “Jedeme dál” Petry Janů a Petra Jandu…

Prejsť sitom času sa za šesť dekád modernej populárnej hudby nepodarilo všetkým piesňam a albumom. Pripomeňme si výročie tých dnes už legendárnych, ktoré nás sprevádzajú životom:

 • Medzi zlato českej populárnej hudby možno dnes bezpochyby zaradiť hit legendárnej autorskej dvojice Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého Včera neděle byla, ktorý presne pred 60 rokmi nahrala pre Supraphon v štúdiu Domovina Pavlína Filipovská v sprievode Orchestra divadla Semafor. Vinylový singel s touto nestarnúcou pesničkou sa držal v rebríčku najpredávanejších až do 70. rokov.

 • Tento rok v apríli uplynulo 60 rokov od prvého nahrávania Karla Gotta v štúdiu Supraphonu, kde nahral s orchestrom Karla Vlacha v angličtine pieseň Careless Love autorov Williama Christophera Handyho, M. E. Koeninga a Spencera Williamsa. Polokrúhle výročie 55 rokov si pripomenieme na jeseň v súvislosti s úplne prvou LP platňou Karla Gotta nazvanou jednoducho Zpívá Karel Gott. Album vyšiel v roku 1965 a priniesol množstvo singlov zo spevákovej tvorby od roku 1963. I keď išlo o sampler, tento album bol a navždy ostane prvý… Medzi piesňami, ktoré Zpívá Karel Gott obsahuje, možno za zásadnú označiť napríklad: Oči sněhem zaváté, Měsíční řeka, Jezabel, Tam, kde šumí proud či Ptačí nářečí.
 • Ďalším polokrúhlym výročím, pripomínajúcim 55 uplynulých rokov, sa môže pochváliť evergreen Václava Neckáře Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě, ktorý zložili Jiří Bažant a Vratislav Blažek. Dodnes obľúbenú pesničku nahral Neckář s Tanečním orchestrem Čs. Rozhlasu pod vedením Josefa Vobrubu.

 • S rokom 1965 je tiež spojená prvá dlhohrajúca vinylová platňa Zlatého slávika z rokov 1962 a 1967 Waldemara Matušku. Rovnako ako prvý album Karla Gotta i jeho debutová LP platňa dostala pred 55 rokmi jednoduchý názov Zpívá Waldemar Matuška a bola samplerom z jeho úspešných singlov.
 • Päťdesiatiny si tento rok pripomíname pri prvej dlhohrajúcej platni legendárnej beatovej skupiny George and Beatovens. Album Kolotoč svět vyšiel v roku 1970, kedy bola skupina spojená predovšetkým s menom charizmatického speváka Petra Nováka.
 • Koncom júna 1970 nahrávala Marta Kubišová (vtedy mala už niekoľko mesiacov zákaz vystupovať a jej piesne sa nesmeli vysielať) v štúdiu v Dejvicích pre Supraphon svoje posledné nahrávky: Hare Krišna a Kde máš svůj dům s Orchestrom Golden Kids. Posledný pripravený singel s piesňami Jakoby nic / Hare Krišna bol po zásahu komunistickej cenzúry tesne pred rozvozom do predajní v sklade v Loděnici u Berouna zošrotovaný.

 • Päťdesiatiny tento rok oslavuje Ostrov Heleny Vondráčkovej. Ide o prvý štúdiový album stálice českej populárnej hudby, ktorý vyšiel v roku 1970. Vondráčková album nahrala v Štúdiu Dejvice v nápaditej produkcii Bohuslava Ondráčka a v sprievode Orchestra Golden Kids. Vokály v niekoľkých piesňach jej ešte stihla naspievať Marta Kubišová, než jej bolo zakázané vystupovať a nahrávať.
 • Pred 50 rokmi vyšla prvá LP platňa Marthy a Teny Elefteriadu Dál než slunce vstává, ktorú sesterskej dvojici produkoval gitarista, skladateľ, aranžér a textár Aleš Sigmund. Štyri desaťročia delia tento rok Marthu Elefteriadu od vydania oceňovaného albumu Kresby tuší, ktorý vznikal v produkcii Michaela Kocába.
 • Na začiatku júna 1985 vznikla v štúdiu Mozarteum nahrávka jednej z najúspešnejších pesničiek Hany Hegerovej Levandulová, ktorú pre ňu zložil autorský tandem Petr Hapka a Michal Horáček. Tento hit je súčasťou oceňovaného albumu Potměšilý host, ktorý vyšiel v Supraphone o rok neskôr.
 • Na jeseň roku 1985 vydala Hana Zagorová svoj desiaty album nazvaný podľa piesne Sítě kroků tvých. V obľúbenej ankete časopisu Mladý svět získala svojho deviateho Zlatého slávika. Jej popularita kulminovala, a tak jej pred tými 35 rokmi Supraphon vydal hneď 3 LP platne – spomínaný štúdiový album a tiež kompilačnú 2LP platňu Lávky a sampler tria Zagorová & Kotvald & Hložek nazvaný Jinak to nejde.
 • V apríli pred 30 rokmi nahrával Michal Tučný, legenda českej country hudby, so skupinou Tučňáci v štúdiu v Hrnčířích svoj siedmy album Medicinman, pomenovaný po piesni s hudbou a textom nezabudnuteľného Zdeňka Rytíře. Album patril k najpredávanejším českým titulom začiatku 90. rokov a Supraphon ho poslucháčom ponúkal zároveň na LP platniach, audiokazetách a CD.

 • Okrúhle i polokrúhle výročie si tento rok môžeme pripomenúť v súvislosti so slávnymi muzikálmi hitmakera Karla Svobodu. Kultový Dracula mal premiéru pred 25 rokmi 13. októbra 1995 a od uvedenia na jeho úspech nadväzujúceho Monte Crista uplynie v decembri už 20 rokov. Najväčšie hity Karla Svobodu spoločne s jeho muzikálovými piesňami vydal Supraphon v komplete originálnych nahrávok na 3CD Zlatá kolekce.

Albumy zo Zlatej kolekcie hviezd českého popu si môžete zakúpiť na www.spinaker.sk.

Recenzie

Napísať recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*