Katarzia, Meowlau, Val a iní českí a slovenskí umelci chcú novou skladbou pomôcť k väčšiemu rešpektu a empatii voči menšinám.
- Pop/Rock
- Domáce
Slovenské hudobníčky Katarzia, Meowlau, Val a ich českí kolegovia Ján Cina, TEZA, Ridina Ahmedová a ďalší zástupcovia rôznych umeleckých odvetví sa spojili v novej skladbe na podporu menšín. Piesňou a videom “Propojený” chcú tvorcovia prispieť k väčšiemu rešpektu a empatii na Slovensku a zároveň odkázať LGBTQ+ aj ďalším „minoritným“ komunitám u nás aj vo svete, že ich nenecháme žiť v strachu.
Pieseň vzišla zo stretnutia niekoľkých hudobníčok a producentiek – Katarzie (SK), Meowlau (SK), Blanky Maderovej (ČR) a Terezy Lavičkovej alias TEZY (ČR), ktorú slovenskí poslucháči môžu poznať z kapely teepee. Spevom, synťákmi a bicími sa na nej podieľali českí muzikanti Ján Cina, Aid Kid, Tonda Procházka, Ridina Ahmedová a Valentina Vlková. Vo videoklipe (kamera: Zdenka Sýkorová) vystupujú okrem spomínaných mien aj tanečníci z českého Národného divadla Fraser Roach a Jakub Rašek, ďalej Lenka Králová, Lejla Abbasová, Daniel Krejčík a ďalší hostia. Podstatnú emóciu dodávajú klipu domáce videá queer párov.
Prvá sloha piesne patrí speváčke Katarzii. Tá sa už dlhšiu dobu zaoberá otázkami queer komunít a rovnoprávnosti. Rovnako so znepokojením sleduje situáciu na Slovensku: „Všetci máme právo žiť svoj vlastný príbeh a nikto nemá právo nás za neho súdiť alebo odsudzovať. Na Slovensku sme v rámci otázky prijímania inakosti stále “za opicami”. Osobne sa ma táto téma vždy dotýkala, pretože nemám rada akúkoľvek diskrimináciu. Preto sa rada zúčastňujem projektov, ktorými môžem aspoň emocionálne a hudobne podporiť všetkých, ktorí sa cítia odsudzovaní a napádaní za niečo, čo je súčasťou rozmanitosti našich osobností a životov.“
Cieľom skladby je vyjadriť pocity a zážitky niekoľkých českých a slovenských queer umelkýň, umelcov a ich “spojencov” v reakcii na to, čo vnímajú ako stmievanie sa nad demokraciou. Či už ide o nárast násilia, nevraživosti a neporozumenia voči LGBTQ+ ľuďom a ľuďom inej rasy a etnicity v ČR a na Slovensku, alebo o rasistické a homofóbne prejavy politikov, spoločne pomocou hudby chcú tieto javy odmietnuť a zvýšiť prepojenie a viditeľnosť rôznych skupín v spoločnosti.
V texte sa priamo reaguje na streľbu v komunitnom LGBTQ+ priestore Tepláreň v Bratislave na jeseň 2022, pri ktorej zomreli dvaja mladí ľudia. Táto udalosť sa všetkých zúčastnených osobne veľmi dotkla a predstavujú tak emotívnu pieseň ponúkajúcu pohľad ľudí z „minorít“, ktoré často v médiách nie sú dostatočne reprezentované.
„Vražda Juraja a Matúša mnou veľmi otriasla, pretože sa ma to osobne týka.
V Čechách a na Slovensku chýbajú queer vzory aj obsah a toto je jedna z možností, ako prezentovať pohľad na svet a takú desivú udalosť queer očami,“ hovorí spoluautorka piesne, speváčka, hudobníčka a členka queer komunity TEZA.
Ústrednú úlohu v klipe hrá český herec a spevák Ján Cina. V jeho očiach sa vo videu odrážajú strach, obavy, ale aj nádej na zmenu. „Podstatu piesne vnímam v tom, ako – bohužiaľ bolestne, tragicky a pre mňa stále úplne nepochopiteľne dokazuje prípad vraždy Matúša a Juraja v Bratislave – sme aj napriek rôznym odlišnostiam, zaujímavostiam a inakostiam z podstaty rovnakí. Sme ľudské bytosti. To ale stále niektorým z nás nedochádza, a práve s týmito ľuďmi je nutné viesť debatu. Napríklad práve aj formou songu.“
Zdroj: TS, Slnko Records / Alexander Čerevka